جهت نمایش تصاویر با کیفیت اصلی بر روی آن ها کلیک نمایید.

مستند این بنا

برای مشاهده کلیک نمایید

تصاویر 360 درجه

برای مشاهده کلیک نمایید

استان:
سبک:
کاربری:

آتشکده یزدیان (ورهرام)

در صورتی که تصویر نقشه برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
مقالات

 

نام : آتشکده یزدیان – ورهرام

مکان: یزد

قدمت : پهلوی

آتشکده زرتشتیان  در خیابان آیت ا.. کاشانی جنب کوچه آتشکده شهر یزد واقع گردیده است.

 

 

قطعه زمین آتشكده که در آلمان در سمت شرانی و خارج از حصار محله دستوران واقع بود و به صورت زمین لم يزرع و تپه های ریگ که بلندی بعضی از این تپه ها تا 9 متر میرسید که به همت انسان وکمک حیوان ریگها به جای دورتر انتقال یافت و کارهای ساختمانی آتشکده آغاز شد. از اینرو قدمت این بنا مربوط می شود به اوایل دوره پهلوی در ایران .

 

 

 

ساختمان اصلی آتشکده بر بلندای حدودا ۲ متر از سطح زمین و در وسط حیاط بزرگی که درختان همیشه سبز مانند سرو و کاج آنرا احاطه کرده اند قراردارد حوض مدور و بزرگی در محور ورود بنا ضلع جنوبی احدات شده بود که نقوش نگاره فروهر و سرستونهای سنگی عمارت در آن منعکس می شد و زیبایی خاصی به این عمارت بخشیده بود که اخیرا به علت کمبود آب و مشکلات نظافت آنرا پر نموده حوض کوچک جدیدی بر روی آن ساخته شده است ، اتاق نگهداری آتش مقدس در وسط ساختمان قرار گرفته و پیرامون آن اتاقائی جهت اجرای مجاز و نیایش طراحی شده است . معماری آتشکده موجود تاحدودی از معماری آتشکده های پارسیان هند تاثیر گرفته است .

 

 

 

آتشکده محل نماز و عبادت و نیایش پروردگار است و زرتشتیان آتش موجود در این آتشکده را آتش ورهرام می خواستند که بسیار مقدس است و بنا به روایتی حدودا ۱۵۳۰ سال پیش از آتشکده ناهید پارس . پس از نقل مکان به چندین جاهای دیگر در استان یزد بالاخره در این مکان آبرومند سكونت داده شده است و تا کنون این آتش خاموش نگردیده است .

 

 

 

 

این مکان در حقیقت فرهنگ و قدا ستی چون مساجد جامع مسلمانان را دارد و کانون همبستگی و عامل حفظ نظام اجتماعی زرتشتیان یزد است . و به هنگام اعیاد و مراسم مذهبی ، جلسات گردهمائی و سخنرانی از این مکان استفاده می شود.

 

 

علاقه‌مند به طراحی معماری و مطالعات در حوزه های مربوطه
گزارش خطا
تصاویر 360 درجه
در صورتی که تصاویر برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
    مستند های مرتبط با این بنا