ارگ تاریخی میشیجان
ارگ تاریخی میشیجان
ارگ تاریخی میشیجان
ارگ تاریخی میشیجان
جهت نمایش تصاویر با کیفیت اصلی بر روی آن ها کلیک نمایید.

مستند این بنا

برای مشاهده کلیک نمایید

تصاویر 360 درجه

برای مشاهده کلیک نمایید

ارگ تاریخی میشیجان

در صورتی که تصویر نقشه برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .

ارگ تاریخی میشیجان

مکان : مرکزی – خمین

کاربری : حکومتی

قدمت : قاجاری

ارگ تاریخی میشیجان بنائی خشت و گلی و متعلق به دوره قاجاریه ) ۱۱۷۴ – ه . ش( است که در روستای میشیجان علیا از توابع شهرستان خمین  واقع در استان مرکزی و در حاشیه جاده خمین به تهران و در فاصله سیصد کیلومتری از تهران واقع شده است شاهزاده حیدر قلی میرزا فرزند حشمت دوله ملقب و معروف به امیر حشمت از نوادگان قاجارکه والی منطقه کمره و مالک روستای میشیجان و حدود صد و پنجاه روستای دیگراطراف آن بوده است ، در قرن گذشته این عمارت را به عنوان اقامتگاه تابستانی و مرکز رسیدگی به امور مناطق تحت مالکیت و حکومت خود بنا نموده است.

ارگ تاریخی میشیجان
ارگ تاریخی میشیجان

این عمارت در زمینی به شکل مستطیل هشت ضلعی و به مساحت حدود یک هکتار در کنار امامزادگان این روستا بنا شده که ساختمان اصلی آن به صورت بنایی منفرد در دو طبقه با پلان چهار ضلعی و با نمای ترکیبی گچ و آجر در وسط محوطه قرارگرفته و سقف آن به وسیله قاب بندی های چوبی یکپارچه آراسته شده و محل اقامت امیر حشمت بوده است . در شمال و غرب محوطه فضاهایی با کاربری گلخانه، مطبخ، انبارغلات ، محل اسکان خادمین و حیاط خلوت قرار دارد . عمده مصالح به کار رفته در این ابنا خشت و گل و چوب بوده و سقف اطاق ها بصورت طاق آهنگ و طاق های چهار بخشی و سقف مسطح چوبی طراحی شده است..در جنوب محوطه کالسکه خانه قرار دارد که دارای یک سقف چهار گنبندی است. همچنین در قسمت شمال و جنوب عمارت دو برج دیده بانی قرار گرفته است. در قسمت جنوب شرقی محوطه هشتی ورودی قراردارد که شامل یک راهرو و چند اتاق با سقف های چوبی در طرفین آن است . در زیر اتاق شمالی هشتی یک سیاهچال با ورودی مخفی از داخل اتاق قراردارد که از آن برای زندانی کردن افراد استفاده می شده است.

ارگ تاریخی میشیجان
ارگ تاریخی میشیجان

کارمرمت و بازسازی این اثر تاریخی ارزشمند که درسال ۱۳۸۹ شمسی به شماره ۲۹۷۰۵ در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است ، توسط برادران پناهی و تحت نظر سازمان میراث فرهنگی از سال ۱۳۹۴ آغاز شده و سال ۱۳۹۷ به اتمام رسیده است.

منبع : سایت مجموعه فرهنگی ارگ میشیجان

علاقه‌مند به طراحی معماری و مطالعات در حوزه های مربوطه
گزارش خطا
تصاویر 360 درجه
در صورتی که تصاویر برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
    مستند های مرتبط با این بنا