چگونه مناسب ترین نوع پنجره را برای منزل یا پروژه خود انتخاب کنیم?پنجره در طراحی داخلی  از جمله عناصری هستند که ما را به دنیای بیرون متصل می کنند  و مانند قابی برای مناظر بیرون عمل می کنند همچنین حریم خصوصی، میزان ورود نور و تهویه طبیعی را کنترل می کنند. امروزه در بازار ساخت و ساز انواع مختلفی از پنجره با ابعاد متفاوت را پیدا می کنیم از این رو نحوه انتخاب بسته به نیاز و نوع طراحی فضا می تواند متفاوت باشد با مقاله اموزشی هورنو با  راهنمای انتخاب نوع مناسب پنجره در هر پروژه در ادامه همراه باشید…

تنوع پنجره در طراحی داخلی 

پنجره ها از نظر اندازه و متریال متفاوت هستند و امکان ایجاد محیط های صمیمی و همه کاره تر را فراهم می کنند.

به طور کلی، فریم های پنجره از یک کادر نصب شده بر روی دیوار تشکیل شده است که می تواند از چوب، آلومینیوم، آهن یا پی وی سی ساخته شوند.

پنجره ها را می توان به چندین روش مختلف باز و بسته کرد و فضایی کم و بیش فراتر از دیوارها را اشغال کرد. در ادامه ما رایج ترین انواع پنجره ها و نحوه باز شدن آنها را نشان خواهیم داد:

پنجره کشویی

این پنجره ها از یک قاب  تشکیل شده از ریل تشکیل شده اند که ورق شیشه از روی آن عبور می کنند. به دلیل مکانیزم باز شدن آن، فضای تهویه معمولا کوچکتر از ابعاد کل پنجره است و از نظر اینکه بازشو به صورت کشویی جابجا می شود راه حل خوبی برای فضاهای کوچک است.

پنجره های قاب دار

این پنجره نیز از مکانیزم بازشو مانند درب‌های معمولی پیروی می‌کند و ورق‌های شیشه با استفاده از لولاهایی که باز می‌شوند، روی قاب ثابت می‌شوند و امکان تهویه کامل را فراهم می‌کنند. در مورد این پنجره ها، پیش بینی شعاع بازشو به صورت خارجی (متداول ترین) یا داخلی و پیش بینی فضای قرارگیری شیشه بر روی دیوار فراتر از ناحیه اشغال خود پنجره  برای طراحی فضا و استفاده بهینه از فضای موجود بسایر مهم است.

.

پنجره های کج شو  و چرخشی

پنجره کج شو که بیشتر در حمام ها و آشپزخانه ها استفاده می شود، با یک شیب کار می کند، نوعی اهرم جانبی پنجره را به صورت عمودی حرکت می دهد و از این طریق باز و بسته می شود. این پنجره ها همیشه به بیرون باز می شود و بیرون آمدن آن از دیوار برجسته نیست.

پنجره های Maxim-Ar

پنجره های maxim-ar  همانند پنجره های کج، نیز حرکت بازشو یکسان دارند، اما سیستم بازشو در انها متفاوت است در حالی که پنجره‌های کج دارای اهرمی در محور عمودی هستند که امکان باز شدن چندین ورق را به طور همزمان فراهم می‌کند،  این پنجره ها از محور افقی باز می‌شود، به این معنی که این پنجره می‌تواند بازشوهای بزرگ‌تری داشته باشد، اما محدود به یک ورق شیشه باشد.

پنجره چرخشی

پنجره های چرخشی از صفحاتی تشکیل شده اند که حول محور عمودی، واقع در مرکز، می چرخند یا از قاب فاصله دارند. باز شدن آن یک چرخش داخلی و خارجی را همزمان انجام می دهد و باید در پروژه به خصوص در پنجره های بسیار بزرگ پیش بینی شود. دهانه آن می‌تواند بزرگتر باشدتا یک منطقه تهویه نسبتاً بزرگ ایجاد کند.

پنجره های تاشو

ورق‌های پنجره‌های تاشو  هنگام باز شدن تا می‌شوند و به هم می‌چسبند. علاوه بر پنجره باز، پنجره‌ها نیز امکان باز شدن کامل دهانه را فراهم می‌کنند و باید برجستگی آنها در پروژه حتما در نظر گرفته شود.

پنجره ارسی

پنجره های ارسی از دو ورقه تشکیل شده اند که به صورت عمودی اجرا می شوند، روی یکدیگر قرار دارند و اجازه می دهند نیمی از کل دهانه پنجره باز شود. مانند پنجره‌های کشویی، این مکانیسم از دیوار بیرون نمی‌زند و برای فضاهای کوچک ایده‌آل است.

پنجره های ثابت

پنجره های ثابت آن دسته از پنجره هایی هستند که شیشه در آنها حرکت نمی کند  پنجره‌ها از دیوار بیرون نمی‌آیند و معمولاً برای تمرکز روی عملکردهایی مانند نورپردازی، اتصال با نماهای خاص بدون تهویه و داشتن نور با محدود کردن ارتباط با بیرون استفاده می‌شوند.

نتیجه گیری:

تفکیک پنجره در طراحی داخلی علاوه بر نوع بازشو، بر اساس نوع آب بندی آن ها نیز متفاوت است. ورق ها می توانند شفاف باشند و از موادی مانند توری، شیشه یا حتی پلی کربنات ساخته شوند همچنین می توانند مات باشند و اجازه تهویه را بدهند.

راهکار انتخاب موثرتر 

اغلب، یک نوع پنجره در طراحی داخلی برای همه حوزه ها و پاسخگویی به نیازهای پروژه کافی نیست و باعث می شود که انواع مختلف بازشوها و مدل های پنجره بسته به نیاز و ابعاد  به صورت ترکیبی در هر قسمت فضا مورد استفاده قرار گیرد  که همه این انتخاب ها بر تهویه، روشنایی و ارتباطات فضاهای داخلی و خارجی تأثیر می گذارد. علاوه بر این، این ترکیب می‌تواند علاوه بر پاسخگویی به جنبه عملکردی فضا، به یک عنصر زیبایی‌شناختی پروژه تبدیل شود و هویت منحصر به فردی را در فضا به ارمغان بیاورد به همین دلیل مهم است در نظر بگیرید که کدام متریال و مدل پنجره برای منزل یا پروژه شما ایده ال تر است و نیاز های بیشتری را پاسخگو خواهد بود.

تحریریه معماری هورنو

منبع : decoboom.ir

علاقه مند به طراحی محتوای در رابطه با معماری و نویسندگی
گزارش خطا
تصاویر 360 درجه
در صورتی که تصاویر برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
    مستند های مرتبط با این بنا