ساختمان فرهنگی پیرس ویوز (pierres vives building)

جهت نمایش تصاویر با کیفیت اصلی بر روی آن ها کلیک نمایید.

مستند این بنا

برای مشاهده کلیک نمایید

تصاویر 360 درجه

برای مشاهده کلیک نمایید

زمان:
کاربری:
معمار:
مکان:

ساختمان فرهنگی پیرس ویوز (pierres vives building)

در صورتی که تصویر نقشه برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .

 

پیرس ویوز

ساختمان‌های نهادی

مکان: مون‌پلیه، فرانسه

معماران: زاها حدید

مساحت: ۳۵۰ متر مربع

سال: ۲۰۱۲

 

توضیحات متن توسط معماران ارائه شده است. ساختمان پیرس ویوز برای بخش l’Herault  به یکسان سازی سه موسسه – بایگانی، کتابخانه و بخش ورزشی – درون یک پوشش می‌پردازد. این بخش‌های مختلف با هم ترکیب می‌شوند تا یک ساختمان با یک هویت واحد قوی ایجاد کنند که در فاصله دور دیده می‌شود، اما هر چه نزدیک‌تر حرکت کند، تقسیم به سه بخش آشکار می‌شود. این ساختمان با استفاده از منطق اقتصادی و عملی توسعه داده شده است: طراحی حاصل، یادآور یک تنه درخت بزرگ است که به طور افقی قرار داده شده است. بایگانی در پایه پ قرار دارد و پس از آن یک کتابخانه متخلخل با بخش ورزشی و دفاتر روشن آن در انتهای آن قرار دارد و به صورت عمودی از تنه اصلی جدا می‌شود تا نقاط دسترسی به موسسات مختلف را مشخص کند.

 

 

این تقسیم طولی سرویس و فضاهای سرویس در امتداد طول کامل پیرس ویوز حفظ شده است. نمای ساختمان شامل تمام وظایف عمومی هر موسسه است، که با یک لابی خطی با فضای نمایشگاهی در مرکز ارتباط دارد. در بالای این سطح ارتباطی، سه نهاد به شدت از هم جدا شده اند، که هر کدام برای گردش عمودی داخلی هسته مرکزی خود را خود دارند.

 

 

به محض ورود به ورودی اصلی، بازدیدکنندگان از لابی به فضاهای آموزشی بایگانی در سطح زمین، یا از طریق آسانسور و پله برقی به سرخرگ اصلی عمومی در سطح بالا هدایت می‌شوند. این سرخرگ در امتداد نماهای خارجی به عنوان یک نوار شیشه‌ای و با اتاق‌های مطالعه بایگانی و کتابخانه، در دسترس قرار می‌گیرد. مرکز این شریان و در نتیجه در قلب ساختمان قرار دارد و مهم‌ترین امکانات عمومی مشترک بین این سه موسسه است: تالار و اتاق‌های ملاقات. این فضاهای عمومی مهم، این فضاهای مهم عمومی، حجم اصلی بوم گرد بزرگ را در بالای ورودی تشکیل می‌دهد.

 


 

منبع: ARCHDAILY

 

مهدی سلیمانی
علاقه‌مند به طراحی معماری و مطالعات در حوزه های مربوطه
گزارش خطا
تصاویر 360 درجه
در صورتی که تصاویر برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
    مستند های مرتبط با این بنا