در این مقاله میخوانید

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که حواس پنجگانه چگونه بر طراحی دکوراسیون و عملکرد یک اتاق تأثیر می گذارد؟ هر یک از حواس پنج گانه نقش مهمی را در مورد احساسات یک اتاق ایفا می کنند.
تا زمانی که به هر پنج حس تغذیه نداده باشید ، احساس می کنید که دکوراسیون فضا کیفیت مطلوبی ندارد. این ویژگی های متمایز آن چیزی است که احساسات را وارد فضا می کند و خاطرات را تداعی می کند ، این خاطرات وقتی که به سطح می آیند ، شادی ، غم ، عصبانیت را سبب می شوند و بستگی به داستانی دارد که در هر فضا بیان می کنید. بهترین داستانها نه تنها تحریک بصری بلکه بو ، مزه ، لامسه و شنوایی را نیز شامل می شوند.

لامسه 

قطعا در دکوراسیون احساس لامسه به درک بهتر فضا کمک می کند ، بالش کرکی ، کاشی برجسته و ….. در دکوراسیون هر فضایی وجود دارند و بسیار مهم است که از لمس هر عنصر در خانه خود لذت ببرید. ممکن است از پابرهنه راه رفتن روی کاشی سرد لذت ببرید یا شخص دیگری ممکن است دوست داشته باشد روی فرش نرم بخوابد و کتابی بخواند خوابیدن روی بالش ساتن احساس خوبی در فردی ایجاد میکند و یا ممکن  است خز نرم پوست زیر پا برای برخی غیرمطلوب باشد در نهایت اگرچه این موضوعات اولویت شخصی دارد اما لامسه در ایجاد احساسات منفی و مثبت در محیط زندگی نقش مهمی دارد.

چشایی

طعم ها میتوانند گیج کننده ترین حواس در طراحی دکوراسیون باشند. هدف این است که در مورد عملکرد در یک اتاق فکر کنید. آیا جایی وجود دارد که بدون زحمت یک نوشیدنی را در نزدیکی صندلی خود قرار دهید؟ آیا وقتی یک لیوان آب البالو به مهمانان می دهید ، مهمانان بلافاصله نگران فرش سفید روشن منزل شما میشوند؟ اینها تنها چند ایده است که هنگام ایجاد فضا باید به ذهن شما خطور کند. همیشه این سوال های ساده را دوباره مرور کنید ، آیا این طرح دکوراسیون بدون زحمت و ایجاد احساس نامطلوب می تواند سبب شود احساس چشایی مطلوبی را در هر قسمت از فضا تجربه کنید ؟ فراموش نکنید که اتاق باید برای سبک زندگی شما کاربردی باشد و بتوانید به راحتی حواس خود را به کار گیرید و از چشیدن طعم ها لذت ببرید بدون اینکه نگران موضوع دیگری در دکوراسیون فضا باشید.

بویایی

رایحه ها به راحتی در یک فضا ایجاد می شوند ، چه آگاهانه و از روی عمد باشند مثل روشن کردن عودها و شمع های دارای اسانس ، چه با پختن کیک ، و بوی باران به هر حال بوها میتوانند در چند ثانیه شمارا از حالت استرس به آرامش برسانند و یا حس نامطلوبی در شما ایجاد کنند پس برای طراحی دکوراسیون تهویه مناسب و افزودن شمع های معطری که دوستشان دارید و در روز های معتدل باز کردن پنجره ها را فراموش نکنید حتی برای مدت زمان کوتاهی هم که شده در شروع روز هوای مانده را تخلیه و هوای جدید و تازه وارد فضا نمایید.

شنوایی

صداها نقش زیادی در ارامش فضا ایفا میکنند صداها تمرکز و حواس پرتی ایجاد میکنند همانطور که گوش دادن به موسیقی در یک فضا آرامنش ایجاد میکند میتوانید برای تغذیه حواش شنوایی خود از اب نماها و عناصر دکوراتیو که صدای مطلوبی دارند استفاده کنید میتواند صدای اب  یا سوختن چوب  شومینه باشد یا زنگوله درب که هر چند وقت یکبار با عبور از قسمتی صدا  ایجاد میکند یا جعبه موزیکالی که از دوست عزیزی هدیه گرفته اید.

بینایی

رنگ ، نور و زیبایی سه جزء اصلی این حس هستند. درست مانند یک وب سایت ساده و زیبا با یک پالت رنگی جذاب، اتاق نیز باید بدون توجه و حواس پرتی وحدتی مطلوب از رنگ ها و نورها و منظر زیبا برای ما ایجاد کنند غالباً چشمان ما به یک نقطه کانونی هدایت می شوند و راه ارتباطی ما با دنیای بیرون هستند پس لازم است برای قدردانی از این حس عناصری زیبا رنگ هایی مناسب و نور خوبی را وارد فضا کنید زیرا چشم ها میتوانند مستقیما تصویری را منعکس کنند که در شما احساس غم یا شادی را به وجود اورند .

تحریریه گروه معماری هورنو

منبع : decoboom.ir

علاقه مند به طراحی محتوای در رابطه با معماری و نویسندگی
گزارش خطا
تصاویر 360 درجه
در صورتی که تصاویر برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
    مستند های مرتبط با این بنا