هایپرمارکت Thanopoulos یک پروژه تجاری بزرگ است که در حومه شمالی آتن واقع شده است. این فروشگاه یک برند مشهور یونانی در عرضه انواع کالاهای وارداتی پیچیده است که در فروشگاه های دیگر این کشور یافت نمی شود. لذا طراحی و ساخت هایپرمارکت فوق شامل اجرا و استفاده از متریال های متنوعی بوده است. به دلیل اینکه این مکان سابقاً یک سوپرمارکت قدیمی سه طبقه بوده، بازسازی آن تغییراتی را در پلان ایجاد نمود.

طراحی و اجرای هایپرمارکت سابق بسیار قدیمی بوده و طرح نمای بیرون آن منسوخ شده بود. حتی کیفیت محصولات هیچ ارتباطی با فضا نداشتند. پس از بازسازی و طراحی کل فضا، این هایپرمارکت شامل 1600 متر مربع فضای جامع بود که در دو طبقه به اجرا رسید: طبقه همکف و زیرزمین. سیرکولاسیون مجموعه به دلیل اضافه کردن پله تغییر مجدد قفسه ها تغییر کردند. طراحی فروشگاه مواد غذایی نیازمند قفسه بندی های متعدد و بزرگی بود که بتواند انواع مواد غذایی با خاصیت های مدت دار مختلف را حفظ کند.

هر بخش هویت منحصربه فرد خود را بدست آورد و برند KLab وظیفه دکورسیون و مبلمان فضا را بر عهده گرفت. یکی از مهم ترین خصوصیات طراحی این سوپرمارکت عظیم، طراحی سقف و نورپردازی آن می باشد. معمولا سقف هایپرمارکت ها به دلیل محدودیت های تأسیساتی و اجرای اکسپوز است. اما طراحان با ترفندی ساده توسط ورق های چوب بازیافت شده و ورق آلومینیوم سفید سقف را پوشش دادند و لامپ های مهتابی را بین خطوط چوبی تعبیه کردند. همه اینها در شرایطی صورت گرفت که ارتفاع سقف کوتاه بوده و امکان نداشت سقف کاذب پایین از حد معمول قرار بگیرد. نصب لامپ های فلورسنت T5 این امکان را ایجاد می کرد که یک سقف با لمینت OSB را در برخی نقاط با ارتفاع کم داشته باشیم. 

مهم ترین امتیاز مثبت  طراحی و اجرای هایپرمارکتاین هایپرمارکت (به غیر از اقلام منحصربه فرد) نزدیک آن به مترو می باشد. این هایپر مارکت یکی از شلوغ ترین فروشگاه های کشور می باشد و اکثر خریداران پیاده برای به این مکان می آیند. فقط تعداد محدودی با خودروهای شخصی خود را به این مکان می رسانند. لذا اهمیت مترو در این مکان بیش از پیش برجسته می شود. به عنوان تیم طراحی تا پیش از شروع کار برنامه ای برای طراحی نمای داخلی نداشتم، اما متقاعد شدیم ارائه یک داستان یا سناریو طراحی در داخل فروشگاه می تواند به پیشرفت اقتصادی مکان کمک کند.

همانطور که مشاهده می کنید این هایپرمارکت توسط دو نمای متفاوت در دو خیابان اصلی احاطه شده است که یکی از نماها مربوط به یک ساختمان نئوکلاسیک قدیمی است. به همین علت ما یک استراتژی ثانویه را برای طراحی نما خیابان آندریونو در نظر گرفتیم. با توجه به اینکه ورودی اصلی فروشگاه در پشت مسیر اصلی قرار گرفته و پارکینگ در جلوی ورودی اصلی محدود است، فروشگاه تقریباً برای مراجعه کنندگان پیاده قابل مشاهده نیست. مداخله ما توسط تعبیه یک سایه بان بزرگ متالیک صورت گرفت که مانند کلاه گیسی حجیم بر روی سقف مجموعه متصل گردیده است. این طرح شکسته علاوه بر جلب توجه و زیبایی های بصری، یک سایه بام بزرگ را برای مراجعه کنندگان پیاده خلق نموده است. 

تحریریه گروه معماری هورنو

منبع:www.arel.ir

علاقه مند به طراحی محتوای در رابطه با معماری و نویسندگی
گزارش خطا
تصاویر 360 درجه
در صورتی که تصاویر برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
    مستند های مرتبط با این بنا