اهداف نهایی دکوراسیون، چیدمان و طراحی داخلی داروخانه افزایش رضایت مشتری و کاهش خطاهای توزیع است.

به گفته وب سایت Honest Apothecary، طراحی خوب داروخانه باید با حذف مراحل غیر ضروری، گردش کار را نیز بهینه کند. علاوه بر این، طراحی باید با استانداردهای طراحی برای افراد دارای معلولیت مطابقت داشته و تضمین کند ورودی‌ها، راهروها، پیشخوان‌ها و صندلی‌ها می‌توانند مشتریانی را که از واکر، ویلچر یا سایر وسایل حرکتی استفاده می‌کنند، در خود جای دهد.

مناطق ورودی و پذیرش نسخه

بازشو پذیرش باید در مرکز فضا قرار داشته باشد و به اندازه کافی بزرگ باشد تا یک یا چند ایستگاه کاری کامپیوتر، تلفن و فضای کافی برای کار راحت را در خود جای دهد. وب سایت Store Planning Associates توصیه می کند که حداقل ۸ فوت فضای پیشخوان برای مناطق کاری فراهم کنید.

الزامات تحویل دارو

بر اساس گزارش مرکز سلامت، وقفه ها و حواس پرتی ها در طراحی داروخانه ۴۵ درصد از خطاهای تجویز نسخه را تشکیل می دهند. برای مبارزه با این مسائل و حذف اقدامات غیر ضروری، بهتر است اطاقک های تحویل دارو از پانل های صوتی آکوستیک یا بافل های صوتی آویزان در پشت میز تحویل و نزدیک به انبار دارو قرار داده شوند.
توصیه میشود که فضایی بین ۲۰۰ فوت مربع تا ۴۰۰ فوت مربع برای نگهداری داروها و لوازم در نظر گرفته شود.

مناطق مشاوره و انتظار

پنجره تحویل دارو و یک پنجره مشاوره جداگانه را دور از محل تحویل قرار دهید. برای انجام این کار، یک منطقه انتظار مشتری در جلو و بین قسمت های تحویل و انبار ایجاد کنید. در قسمت انتظار، راهروهای فروشگاه را به گونه‌ای پیکربندی کنید که عمود بر پیشخوان داروخانه قرار گیرند تا به راحتی برای داروسازان و دستیاران امکان پاسخگویی و دید به مشتریان باشد.

علاوه بر این  اندازه کافی فضای همراستا بر جلوی هر دو پنجره برای یک خط انتظار در نظر بگیرید. پارتیشن های مانع صوتی را در دو طرف پنجره مشاوره قرار دهید تا خصوصی تر شود و بیماران احساس بهتری داشته باشند.

رنگ ها در طراحی داخلی داروخانه

بسیاری از افراد و همینطور طراحان هنوز هم تأثیراتی را که تم رنگی داروخانه روی مشتریان دارند را دست کم میگیرند و یا رنگ های سفید و بژ را انتخاب میکنند تا حس کلینیکی بیشتری را انتقال دهند اما در سال های اخیر برندهای مشهور چند رنگ پر جنب و جوش را در ترکیب قرار می دهند. 

یک طرح رنگ ایده آل جذاب باعث می شود مشتریان احساس راحتی بیشتری کنندو مدت زمان بیشتری را در ان بمانند.
از طرف دیگر، یک طرح رنگی با طراحی ضعیف نیز می تواند تأثیر معکوس داشته باشد و این موارد قطعا تکمیل کننده هم هستند.
در زیر نکات و روش هایی وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی یک تم رنگی برای تناسب و طراحی داروخانه خود در نظر بگیرید.

با در نظر گرفتن این موضوع، رنگ‌های طراحی داخلی داروخانه باید محیطی آرام و قابل اعتماد را برای مشتریان ایجاد کنند.
برای جلوگیری از یک محیط ناآرام و پر هرج و مرج، خود را به سه رنگ محدود کنید.  همچنین باید توجه داشته باشید که انتخاب رنگ شما باعث نمی شود داروخانه شما کوچک یا بسته به نظر برسد.

تحریریه گروه معماری هورنو

منبع : decoboom.ir

علاقه مند به طراحی محتوای در رابطه با معماری و نویسندگی
گزارش خطا
تصاویر 360 درجه
در صورتی که تصاویر برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
    مستند های مرتبط با این بنا