ساخت و طراحی  خانه های پیش ساخته  امروزه موضوع جدیدی در صنعت ساخت و ساز نیست. خانه‌ های پیش ساخته در ایالات متحده در بحبوحه افزایش هزینه‌ های مسکن و نگرانی‌ های زیست‌ محیطی به وجود آمدند. واژه پیش ساخته به تولید و مونتاژ اجزای یک سازه خارج از سایت پروژه اطلاق می شود.
سازندگان خانه های پیش ساخته خانه های پیش ساخته را ارزان تر، پایدار تر و سریع تر از خانه های سنتی  می دانند. اما خانه پیش ساخته دقیقاً چیست و آیا  این ادعاها درست هستند؟ در ادامه با هورنو همراه باشید….
در ساخت و سازهای مسکونی سنتی، خانه های بومی در محل و تکه به تکه یا چوب به چوب ساخته می شوند. خانه‌ هایی که بدین نحو به‌ طور سفارشی طراحی می‌ شوند، اغلب به‌ عنوان سازه‌ های چوبی نامیده می‌ شوند که به لطف قاب‌ های چوبی که سازه‌ ها را تشکیل می‌ دهند، این نام را گرفته اند.

در مقابل، خانه‌ های پیش ساخته از قطعاتی ساخته می‌ شوند که در یک کارخانه ساخته می‌ شوند. سپس برای مونتاژ به سایت پروژه منتقل می‌ شوند.

چه نوع خانه های پیش ساخته می توانید بخرید؟

از آنجایی که پیش ساخته به فرآیند ساخت اطلاق می شود، نه یک سبک واحد، انواع مختلفی از خانه های پیش ساخته وجود دارد:

خانه های ساخته شده که گاهی اوقات خانه های متحرک یا سیار نامیده می شود. این خانه ها قبل از تحویل کاملاً خارج از محل ساخته می شوند. و  خانه‌هایی هستند که با یک تریلر در بزرگراه حرکت می‌ کنند و به مقصد می رسند. هیچ ساخت و سازی در سایت اتفاق نمی افتد و کیفیت آن نسبت به انواع دیگر خانه ها پایین تر است. بنابراین اکثر شرکت های پیش ساخته پیشتاز خود را از دنیای خانه های سیار متمایز می کنند.

خانه های مدولار– شامل ساخت قطعات ساخته شده خارج از محل و سپس انتقال مدول ها به قطعه زمین پروژه برای نصب نهایی است. هر واحد مدولار  معمولاً تمام اصول اولیه مانند لوله کشی، برق، درها و کمدها را دارد. و معمولاً می توانید چندین ماژول را به هم متصل کنید تا یک خانه بزرگ تر تشکیل دهید.

خانه‌ های پانل‌ بندی‌ شده – خانه های پانل بندی شده از پانل ها یا دیوارهای کامل ساخته می شوند که سپس به محل ساخت منتقل می شوند. آنها به کارهای تکمیلی داخلی بیشتری نیاز دارند. بنابراین زمان ساخت در محل طولانی تر است. این خانه ها می توانند در هر شکل یا اندازه ای باشند و قطعات در یک کارخانه ساخته و بریده می شوند. و سپس همراه با دستورالعمل ها برای ساخت و ساز به محل ساخت ارسال می شوند.

از آنجایی که اینگونه کارها واقعاً پیچیده هستند، برخی از تولیدکنندگان دسته های فوق را ترکیب می کنند. به عنوان مثال، یک سازنده پیش ساخته ممکن است ماژول ها را با دیوارهای پانل شده ترکیب کند تا یک طرح خاص ایجاد کند.
چه یک خانه پیش ساخته مدولار انتخاب کنید یا یک خانه متحرک، به هر حال آنها می توانند از نظر اندازه و سبک های معماری متفاوت باشند. سوله اداری 250 متری در حیاط همسایگی شما پیش ساخته است. یک کابین زیبا به مساحت 1000 فوت مربع در جنگل هم همینطور. اما خانه های مدرن و پیش ساخته 3000 فوت مربعی هم وجود دارند.

آیا خانه های پیش ساخته مقرون به صرفه تر از سایر انواع مسکن هستند؟

قاعده کلی این است که ساخت و ساز پیش ساخته به طور متوسط 10 تا 25 درصد ارزان تر از خانه های چوبی است . چرا؟
متریال های کاربردی با تولید انبوه در خط مونتاژ هزینه ها را کاهش می دهند. زیرا کارخانه ها مواد را به صورت عمده خریداری می کنند. هزینه نیروی کار نیز کمتر است. زیرا مجبور نیستند نجار، لوله کش و برقکار را به سایت های ساختمانی بفرستند. بدینگونه زمان ساخت سریع تر و باعث صرفه جویی در هزینه نیز می شود.
بسته به تولیدکننده و مجری انتخابی میتوانید انتظار داشته باشید که هزینه  پرداختی گاهی اوقات (اما نه همیشه) می تواند شامل وسایل داخلی خانه نیز باشد. باید توجه داشته باشید که آیا پکیج پیش ساخته شما شامل لوازم خانگی، پنجره، کفپوش، عایق، سیم کشی برق و درب است یا خیر.
اما مراقب باشید این موضوع باشید؛ زیرا قیمت یک خانه پیش ساخته در واقع قیمت  تمام شده ی آن خانه نیست. اولا، شما باید برای زمین برای ساخت خانه هزینه کنید، و همچنین باید آزمایش خاک، بررسی های سایت، مجوز ها و اتصالات تاسیساتی را نیز در نظر بگیرید. آماده سازی سایت برای ساخت و ساز بسته به چشم انداز می تواند نسبتاً جزئی یا بسیار گران باشد. پکیج های پیش ساخته نیز معمولاً شامل فونداسیون نمیشوند.
سایر هزینه ها ممکن است شامل محوطه سازی، راهروها، گاراژ ها و هزینه یک پیمانکار یا سازنده محلی برای اتمام خانه. همه این هزینه ها  نیز متفاوت است.

ساخت یک خانه پیش ساخته چقدر طول می کشد؟

بسته به اندازه و پرداخت های ضروری ، می توانید در کمتر از سه ماه خانه را بسازید. اکثر خانه های پیش ساخته را می توان در چهار تا شش ماه از ابتدا تا پایان ساخت که این زمان بسیار سریعتر از خانه های سنتی است که به طور متوسط ​​حدود هشت ماه ساخته می شوند، و در برخی بازارها، ساخت خانه های سفارشی می تواند سال ها طول بکشد.

چرا ساخت خانه های پیش ساخته تا 50 درصد سریعتر است؟

ساخت بیشتر قطعات در یک کارخانه  بدون تاخیر هایی که بر اثر  محدودیت های آب و هوایی رخ می دهد، ساخت و ساز را کارآمدتر می کند و تاریخ های تحویل قابل پیش بینی تری را ایجاد می کند. همچنین دستور تغییر یا تضادهای زیادی در زمان بندی کار ندارید.

آیا خانه های پیش ساخته ماندگارتر از خانه های سنتی هستند؟

خانه های پیش ساخته به طور کلی نسبت به خانه های چوبی سنتی سازگارتر با محیط زیست در نظر گرفته می شوند.

1- فرآیند ساخت و ساز در سازه های پیش ساخته زباله کمتری تولید می کند. همینطور شرکت های پیش ساخته نیز احتمال بیشتری دارد که از زباله های خود در کارخانه استفاده مجدد یا بازیافت نمایند و این اضافات را به چرخه کار برگردانند.
2- خانه‌ ها و قطعات کارخانه‌ ای نیز احتمالا درز های محکم‌ تری نسبت به خانه‌ های چوبی دارند که گرمایش و تهویه مطبوع را کارآمدتر می‌ کند.
3- شرکت های سازنده سازه های پیش ساخته بیش از بسیاری از سازندگان خانه به سمت ساخت و طراحی سازگار با محیط زیست گرایش دارند. و از متریال های پایدار و امکانات اضافی مانند پانل های خورشیدی و سیستم های جمع آوری آب باران استفاده میکنند.
4-  در دوران افزایش چالش‌ های آب و هوایی، ساخت و ساز پیش ساخته به دلیل انعطاف‌ پذیری، امتیاز دیگری کسب می‌ کند. از آنجایی که خانه های پیش ساخته باید حمل و نقل با کامیون را تحمل کنند، اغلب از نظر ساختاری قوی تر از خانه های چوبی هستند. که در مناطق مستعد زلزله، طوفان یا بادهای شدید یک مزیت اصلی است.

آیا می توانید یک خانه پیش ساخته را سفارشی کنید؟

بسته به شرکتی که انتخاب می کنید، راه های مختلفی وجود دارد که می توانید سازه پیش ساخته خود را سفارشی سازی کنید. اکثر سازندگان بسته‌ های تکمیلی یا سفارشی ارائه می‌ دهند. برخی از آنها تنظیمات و طرح‌ بندی های متفاوتی را امکان‌ پذیر می‌ کنند. اما مراقب باشید که این تغییرات می‌ تواند قیمت خانه شما را افزایش دهد.

تحریریه گروه معماری هورنو

منبع : arel.ir

علاقه مند به طراحی محتوای در رابطه با معماری و نویسندگی
گزارش خطا
تصاویر 360 درجه
در صورتی که تصاویر برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
    مستند های مرتبط با این بنا