پاورپوینت روستای کنگ طرقبه

روستای کنگ طرقبه


وجه تسمیه

« کنگ» درلغت نامه ها به چندین معنا آمده است :

در برخی لغت نامه های نامدار ، به معنی”پرنده ای قوی پنجه که درمناطق کوهستانی زندگی میکند” مانند شهباز.

لغت نامه دهخدا در زیر این نام چندین معنی را یاد کرده ؛ از جمله : بال پرندگان  ، شاخه درختان ، دست انسان ، … همچنین در اشاره به نام روستا ، آن را از آبادی های دهستان طرقبه از توابع شهر مشهد معرفی میکند.

درمعنایی که سینه به سینه گشته است به معنی« دژمستحکم » که بی گمان به سبب موقعیت استراتژیک تپه های این منطقه و یا برگرفته از دژ باستانی روستا با نام«قلعه حصار» این نامگذاری صورت گرفته است .

برای خواندن مطالب مربوط به معماری ایرانی لینک روبرو را کلیک کنید: پلان خانه های سنتی ایرانی

روستای کنگ طرقبه از گذشته های بسیار دور ، پابه پای فرهنگ و تمدن پربار شهر توس ، از گذرگاههای پرفراز و نشیب تاریخ گذشته و در پیچ و خم های زمانه درسهایی ژرف از همسازی و همزیستی پرمعنای انسان و طبیعت ، به پویندگان فرهنگ ، هنر و معماری این مرز و بوم هدیه می کند.

کنگ، در گذشته های باستانی این حماسه ، استراحتگاه میانراهی (اتراقگاه) توس به نیشابور بوده و گویا در زمانهای پس از چپاول تازیان ، گنجینه و خزانه فرمانداران نیشابور و شاهان خراسان بوده است .


جغرافیا روستای کنگ طرقبه

در دامنه کوه های بینالود و در ۲۸ کیلومتری غرب مشهد و در ۱۹ درجه و ۳۶درجه عرض و ۱۳درجه و ۵۹ درجه طول جغرافیایی واقع شده است. (در میانه راه ِ کهن ِتوس به نیشابور ، بر دامنه کوه های سالخورد بینالود بنشسته است.)

روستای کنگ طرقبه بر دامنه جنوبی کوه «روخی» (به ارتفاع ۲۰۱۸ متر از سطح آبهای آزاد) ، از ارتفاعات بینالود ، و در مرکز ارتباطی چهار روستای زشک ، خور ، جاغرق و نقندر ، و در میانه راه باستانی توس به نیشابور جای دارد .

کوه تیغ میان (تِغ میو – به گویش کنگی) که به دلیل قرارگیری بین دو رودخانه کوچک و بزرگ به این نام خوانده میشود ، در بلندترین نقطه ۲۵۶۹ متر بلندا دارد


بررسی اقلیمی

روستای کنگ طرقبه در دامنه ارتفاعات بینالود قرار دارد. بررسی اوضاع اقلیمی منطقه این روستا را می توان در دو مقیاس ماکرو و میکرو مورد ارزیابی قرار داد. هر چند تحولات آب و هوایی بطور کلی از یک روند بین المللی تبعیت می کنند، اما نقش پدیده های محلی را نیز در ایجاد میکرو کلیما نمی توان نادیده گرفت.

از نقطه نظر ماکرو کلیما منطقه شمال فلات ایران بطور اخص، و مناطق بزرگ فلات ایران بطور اعم، تحت تأثیر سیستمهای پرفشار و کم فشار بین المللی قرار دارند. اما وجود ناهمواریها، شکل و فرم عمومی آنها باعث گردیده تا نقاط مختلف آب و هوایی و مناطق اقلیمی متفاوتی بر پهنه سرزمین شکل گیرد. بنابراین به منظور درک و استنباط درستی از اوضاع آب و هوای منطقه در ابتدا لازم است تا شناختی کلی از دو جریان یا دو سیستم فوق الذکر حاصل گردد.

از آنجایی که آنتی سیکلون« سیبری » پدیده غالب ترازهای پایین جو است و ضخامت عمودی آن از ۳۰۰۰ متر تجاوز نمی کند و از گذرگاههای کوهستانی پیشروی می کند، در نتیجه از معابر و نواحی کم ارتفاع کوههای خراسان وارد چاله مرکزی ایران می شود. بنابراین مشاهده می شود که آرایش توپوگرافی و ارتفاعات نقش قابل توجهی را در چگونگی جذب این پدیده بازی می کند.

برای خواندن مطالب مربوط به معماري ايراني لینک روبرو را کلیک کنید: ویژگی های معماری ایرانی ، هنر معماری ایراندانلود فایل رایگان

علاقه‌مند به طراحی معماری و مطالعات در حوزه های مربوطه
گزارش خطا
تصاویر 360 درجه
در صورتی که تصاویر برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
    مستند های مرتبط با این بنا