۱۹. در نظر گرفتن دمای رنگ اتاق

طراح متیو ویلیامسون باور دارد که: «معمولا رنگ‌های خنک آرامش‌بخش‌ترند و رنگ‌های گرم هیجان ایجاد می‌کنند. به این فکر کنید که چه نوع فضایی قرار است طرح کنید و کاربرد آن چه خواهد بود. آیا می‌خواهید اتاق پذیرایی شما یک مامن آرام باشد یا همچون شهر پیرامونش، پر از سرزندگی باشد؟. اگر به کاربرد فضا پی ببرید، آنگاه برای انتخاب ترکیب‌های رنگی‌تان، بهتر الهام می‌گیرید».

۲۰. نورپردازی داخل کابینت‌ها

طراح اما سیمز هیلدیچ به یک ترفند طراحی داخلی جالب اشاره می‌کند. او می‌گوید: «سعی کنید چراغ دیواری‌های ثابت را داخل کابینت‌ها یا قفسه‌های کتاب و دکوراسیون نصب کنید. نور و سایه این لامپ‌های تزئینی زیبا می‌تواند جوی پنهان اما دل‌پذیر بسازد. نور داخل کابینت در اتاق‌خواب‌ها و اتاق‌های نشیمن را با هدف تزئین انتخاب کنید، نه روشن‌سازی. زیرا شدید بودن نور این لامپ‌ها به چشم آسیب خواهد زد».

۲۱. جلاکاری به سبک دوران کهن

طراح رزلیند ویلسون باور دارد: «روکاری با برنج به سبک دوران کهن، خبر خوبی برای دنیای طراحی داخلی است. اما نیازی نیست اقلام جدید با چنین ویژگی‌هایی بخرید. گروه طراحی داخلی ما با پیشه‌وران و هنرمندانی همچون مسترفیکس سولوشنز همکاری می‌کند. آن‌ها می‌توانند سطح روی [اقلامی چون] چراغ‌های دیواری را با روکاری‌های مجلل تزئین کنند». جلاکاری‌های این‌چنینی به محیط اتاق شما ظرافت خاصی می‌بخشند.

۲۲. ترکیب مجلل با ساده

پائولو موسچینو و فیلیپ ورگین می‌گویند: «حواستان باشد که همیشه اشیای مجلل را با اشیای ساده ترکیب کنید. سبد بافت ترکه‌ای، در مقایسه با گلدان تزئینی چینی گران‌بها، روی یک صندوق قرن هجدهمی زیباتر جلوه می‌کند».

۲۳. ساخت جلوه‌های ویژه با رنگ

جلوه‌های ویژه با رنگ به اتاق شما شخصیت مخصوص خود را می‌دهند. بدین منظور می‌توانید از استنسیل یا شابلون استفاده کنید تا کارتان راحت‌تر شود. این را کیتی گلیستر و هنری میلر رابینسون از شرکت K&H Design پیشنهاد می‌کنند.

۲۴. تغییر لوازم جزئی هماهنگ با فصل

تریشیا گیلد از شرکت دیزاینرز گیلد باور دارد: «تغییرات کوچک می‌توانند اثراتی چشمگیر بگذارند. با فصل‌ها هماهنگ شوید: با فرارسیدن زمستان، [طرح] بالشت‌ها و رواندازها و قالیچه‌های نازک را عوض کنید. در تابستان، پارچه‌های ابریشمی براق و لینن‌های ترد را از پنجره‌ها آویزان کنید». می‌توانید با تغییر لوازم جزئی، تم کلی فضا را فصلی کنید. با این ترفند طراحی داخلی، فضای اتاق از کسل‌کنندگی درمی‌آید.

۲۵. استفاده از رنگ‌های جلب‌توجه کننده

رنگ‌ها را از روی چرخه رنگ با هم مخلوط کنید تا رنگ دلخواهتان پیدا شود. سپس پارچه، رنگ یا اشیای دارای آن رنگ را برای جلب‌توجه در یک نقطه از فضا به کار ببرید. به قول تیفانی داگت از شرکت استودیو داگن: «انتخاب یک رنگ جلب‌توجه کننده می‌تواند طراحی داخلی را یک پله شیک‌تر کند، به‌خصوص در اتاق‌های کوچک پذیرش مهمان. البته این رنگ‌ها را فقط باید در یک نقطه به کار ببرید؛ مثلا فقط بالای تخت یا به‌عنوان روتختی. این‌گونه اثر جلب‌توجه کنندگی‌شان دوچندان می‌شود».

۲۶. پوشش پنجره‌ها با هدف نورگیری

در برخی فضاها، بهتر است پوشش‌هایی را برای پرده انتخاب کنیم که نور را عبور دهند. طراح امی تادهانتر می‌گوید: «حواستان به پوشش پنجره‌ها باشد. همیشه لازم نیست که برای پرده از پارچه‌های سنگین خط‌دار و چروک‌دار استفاده کنید. یک پارچه نازک ساده بی‌چروک نیز می‌تواند بسیار تاثیرگذار و درعین‌حال ارزان‌تر باشد».

۲۷. پنهان کردن تاسیسات خانه با ترفند طراحی داخلی

مارتین برونیزکی می‌گوید: «در نقشه‌های آشپزخانه اپن، تا می‌توانید تاسیسات خانه را پنهان کنید. من دیواری متشکل از گنجه ظروف در آشپزخانه ساخته‌ام. فریزر، ماشین لباسشویی، خشک‌کن و دیگر وسایل را پشت درب این دیوارها گذاشته‌ام. روبروی آن‌ها را با طرح‌های گیاهی تزئین کرده‌ام که توجه‌ها را در آشپزخانه به خود جلب می‌کنند».

۲۸. دنج کردن فضای غذاخوری

طراح ایزابل ورسلی می‌گوید: «همیشه کاری می‌کنم که انگار اثاثیه غذاخوری به‌جایی محکم شده‌اند. میز و صندلی‌های نیمکتی، جای نشستن را بیشتر می‌کنند. فضا را نیز اختصاصی‌تر و صمیمی‌تر خواهند کرد». برای مثال، می‌توانید میز غذاخوری را در یک گوشه به دو دیوار بچسبانید. همچنین می‌توان رواندازها را با طرح‌های گرم انتخاب کرد.

۲۹. ترفند طراحی داخلی برای ثابت نگه‌داشتن استایل

برای تمامی قسمت‌های خانه، طرح‌هایی را انتخاب کنید که کلیاتشان به هم شبیه باشد. ممکن است الگوهای گرافیکی واضح مانند اشکال هندسی ساده را برای خانه انتخاب کرده باشید. در این حالت، اگر می‌خواهید اتاقی را با طرح گل طراحی کنید، سعی کنید گل‌ها متشکل از اشکال ساده باشند، نه منحنی‌های پیچیده. طراح کیتی لاین این ترفند طراحی داخلی را به‌خصوص برای فضاهای بزرگ و باز پیشنهاد می‌کند.

۳۰. استفاده از طرح و رنگ داخل قفسه‌ها

می‌توانید یک رول کامل کاغذدیواری، یا حتی دورریزهای آن را برای داخل قفسه‌های کتاب، ظرف و غیره به کار ببرید. لوسی کانینگهام این ترفند طراحی داخلی را به‌خوبی مطرح می‌کند: «عاشق آن هستم که انواع طرح و الگو را داخل یک اتاق به کار ببرم و به آن شخصیتی زنده بدهم. کاغذدیواری کردن ته قفسه‌ها، یک راه عالی برای اضافه کردن طرح و رنگ به فضای اتاق به شمار می‌رود.».

۳۱. در هم شکستن مرز بیرون و درون

ادغام استادانه فضای داخل و فضای بیرون ساختمان می‌تواند سلامت انسان را بهبود بخشد. همچنین می‌تواند ذهن را باز کند. برای مثال، خانه زمستانی اسطوره معماری، فرانک لوید رایت به نام تلیه سین وست را در نظر بگیرید. او ماهرانه مرز بین زندگی خانگی و زندگی بیرون را در هم شکسته است. بخش‌هایی از کف خانه را نیز خالی گذاشته تا نمادی از صحراهای خالی باشند.

۳۲. توجه به مقیاس‌های انسانی

همه‌چیز می‌بایست اندازه‌هایی داشته باشند که متناسب با زندگی انسان‌های عادی باشد. در این حالت، حس آرامش ویژه‌ای به ساکنان دست می‌دهد. این مفهوم را می‌توان به‌خوبی در آزمایشگاه معماری ارگانیک فرانک لوید رایت به نام تلیه سین واقع در ویسکانسین مشاهده کرد.

۳۳. حذف غیرضروری‌ها

یک ترفند طراحی داخلی مهم، حذف غیر ضروریات است. استایپ می‌گوید که باید بدانیم «چه چیز را رها کنیم و چه چیز را قرار دهیم». چنین سادگی‌های ظریفی در آثار فرانک لوید رایت مشهودند.

۳۴. توجه به سقف

طرح و رنگ دادن به سقف به‌عنوان یک ترفند طراحی داخلی، بسیار رایج شده است. طراحان برتر توصیه می‌کنند که سقف خود را با طرح‌های متنوع رنگ کنید. همچنین می‌توانید آثار هنری، طرح گل، افکت‌های خلاقانه، سقف نما و حتی کاغذدیواری برای سقف استفاده کنید. طرح‌های هندسی، شهابی، فضایی، آسمانی و چشم‌انداز نیز بسیار مناسب‌اند.

۳۵. توجه به اصولی غیر از تقارن

لازم نیست همه‌چیز متقارن باشد. گاه لابه‌لای تقارن‌هایی که طراحی می‌کنید، کمی هرج‌ومرج قرار دهید. ظاهر شسته‌رفته اتاقتان را اندکی به هم بریزید. با لوازم دکوراسیون منزل خود بازی کنید. میزان تقارن‌ها و عدم تقارن‌ها را با هم تنظیم کنید. خطوط صاف خانه را کمی بر هم بزنید. لابه‌لایش طرح‌های منحنی یا عجیب جای دهید.

۳۶. نقش تاریکی در طراحی داخلی

باب شده است که به‌خصوص برای اتاق‌های مدرن، تم اتاق را تاریک انتخاب می‌کنند. زیرا لامپ‌های رنگارنگ در تاریک، نمود بهتری دارند. به‌ویژه برای اتاق‌های گیمینگ یا رایانه، تم‌های تاریک عالی هستند.

۳۷. قراردادن محلی برای صرف نوشیدنی

می‌توانید در گوشه‌ای از اتاقتان طاقچه بسازید. یا میز کوچک مخصوصی را در نظر بگیرید. انواع نوشیدنی را برای مصرف توسط خود و مهمانان روی آن قرار دهید. کنار این نوشیدنی‌ها چند صندلی یا نیمکت همراه میز قرار دهید. برای این نقطه نور یا لامپ مخصوص بگذارید و آن را دنج و زیبا کنید.

جمع‌بندی

شاید مهم‌ترین ترفند طراحی داخلی آن باشد که قسمت‌های نامطلوب فضای داخل را پنهان یا حذف کنید. ضمنا گاه در میان تقارن‌ها، هرج‌ومرج بگذارید. حواستان باشد که زندگی بیرون را به داخل خانه بیاورید. نورگیری را افزایش دهید و از اجزای طبیعی استفاده کنید. اگر این ممکن نبود، می‌توانید با آینه، پنجره مصنوعی بسازید. همچنین می‌توانید آثار هنر دست خودتان را به دیوار بچسبانید.


تحریریه گروه معماری هورنو

منبع:decoboom.ir

علاقه مند به طراحی محتوای در رابطه با معماری و نویسندگی
گزارش خطا
تصاویر 360 درجه
در صورتی که تصاویر برای شما نمایش داده نمی شوند لطفا از نرم افزار تغییر آیپی ( فیل.تر..شکن) استفاده نمایید .
    مستند های مرتبط با این بنا